Beslenme

2017 Yılının ‘OUT’larıyla Vedalaşın, 2018 Yılının ‘IN’leriyle Tanışın!

Hazırlayan  | 
Önceki1 of 3
Ok tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz

Beslenme alışkanlıklarımızdan, belki çoğu geleneksel olduğu için kolay kolay kopamayız. Ancak özellikle kentlerde yaşayanlar, giderek bu alışkanlıklarını bir yana bırakıp, daha sağlıklı ve doğal olana yönelmek zorunda kalıyor. Kaldı ki diyetisyenlerin zaman zaman tutkuyla önerdiği bazı gıdalara dair farklı özellikler de ortaya çıkınca yerlerine alternatifler aramak gerekiyor. Diyetisyen Emre Uzun, 2017 yılında elimizin altında olduğu halde 2018 yılında pek iltifat etmeyeceğimiz yiyecek ve içeceklerle, 2018 yılında tanışacağımız beslenme trend’lerini sizler için özetledi.

Hazır Meyveli Yoğurtlara veda edin

Diyetisyen Emre Uzun’un ilk tespiti “hazır meyveli yoğurtlar” üzerine. Emre Uzun’a göre pratik olmasına karşın birçoğu şeker içerdiği için bu yoğurtları artık terk etme zamanı geldi. Uzun, “Bir porsiyonu (190gr’ı) yaklaşık 122 kalori olan meyveli yoğurtlar 2017 yılının ‘OUT’ları arasında yerini almakta. Tahtını da Greek Yoğurt’a devredecek.

Greek yoğurt, normal yoğurda kıyasla daha lezzetli. Ayrıca yoğurttaki su süzülerek elde edildiğinden, toplam protein oranı yaklaşık iki kat yüksek. Bu da daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor demek. 100 gramı ise sadece 58 kalori! İlla ki meyveli yoğurt diyorsanız, içine ekleyeceğiniz 2-3 dilim (20-30 kalori) elmayla veya diğer taze meyvelerle birlikte tüketebilirsiniz. Kısacası yeni yılda Greek Yoğurt IN!”

Sirkeli Su Yerine Alkali Su

Diyetisyen Emre Uzun, sirkenin insanlık tarihi kadar eski ve faydalı bir bileşim olduğunu hatırlattıktan sonra asıl önemli noktaya değiniyor: “Sirkenin sayısız faydası var ama vücuda fazla alınırsa, mide sorunlarına yol açabiliyor. Sirkeli suyun ne kadar tüketileceği de kişiden kişiye değişiyor. Örneğin kimine 1 fincan yeterli olurken kimine de fazla geliyor, dokunuyor. Bu nedenle sirkeli su, 2017’nin ‘OUT’ları arasında. Öte yandan 2018’de alkali su ile haşır neşir olmaya hazır olun!

Alkali su, oldukça iyi emildiği için vücutta ihtiyaç duyulan hücrelere daha kolay ulaşabiliyor. Özellikle az su tüketen ya da su içmekten pek hoşlanmadığı için diyet programlarına dâhil edemeyen kişiler 2018’in trendi alkali suyu tüketmeye hazır olsun.” Öyle görünüyor ki 2018’in ‘IN’i olan alkali su, su içme eğiliminde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor!

Kuru Meyvelerde Büyük Değişim!

Türk mutfağının ve kuruyemiş dükkânlarının vazgeçilmezi kuru meyveler hem demir hem de enerji kaynağı ancak Diyetisyen Emre Uzun, taze meyvelerin kurutulmasıyla elde edilen kuru meyvelerin bir sakıncasından söz ediyor: “Su miktarı azaldıkça, bu meyvelerdeki şeker oranları yükseliyor! Hatta tropikal kuru meyvelerin üzerine şeker ilave ediliyor. Meyvelerin kalori miktarını artıran bu durumun delili, 100 gram kuru meyvede yaklaşık 395 kalori bulunması. Haliyle şeker ilaveli kuru meyvelere 2017 yılıyla birlikte veda etmek şart.”

Uzun, 2018’in ‘IN’leri arasına girecek olanı da şöyle açıklıyor: “Elma, armut, ananas, portakal gibi istediğiniz herhangi bir meyve üzerine tarçın serpip, düşük ısıda uzun süre fırınlayarak elde edeceğiniz kuru meyve! Bu şekersiz ve lezzetli kuru meyvelerin kalorisi de az olacak. Örneğin 100 gram fırınlanmış elma yaklaşık 37 kalori içerecek!”

Önceki1 of 3
Ok tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz

1994 yılında Yalova'da doğdum. İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümünü bitirdim. Kadın, moda, güzellik konularına ilgim olduğundan modernkadin'ı kurarak yazılar paylaşmaya başladım.

1 Yorum

  1. Pingback: Siz Uyurken Cildiniz Güzelleşmeye Devam Etsin - Modern Kadın

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir