Güzellik

Gerçek Olmadığına İnanamayacağınız 10 Saç Efsanesi

Hazırlayan  | 
Önceki1 of 5
Ok tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz

Çocukluktan bu yana saçlarımızı çok sık yıkarsak kötüleşeceği ya da uygun saç bakımıyla saçlarımıza mucizevi bir hacim vereceğimiz öğretilir. Ancak, çocukken öğrendiğimiz bu değişmeyen gerçeklerin bir çoğu efsaneden ibaret. İşte saç bakımıyla ilgili doğru olacağına inanamayacağınız yanlışlar…

Saçlarınızı Ne Kadar Çok Kestirirseniz O Kadar Çabuk Uzar

saç kestirme

Saçlar uçlarından değil, saç diplerinden büyür. Kırıklarınızı aldırmanız dışında saçlarınızı ne kadar kestirdiğinizin bir önemi yoktur. Hiçbir şekilde saçlarınızın uzama hızı artmaz ya da daha çok saç çıkmaz. Buna ek olarak, saçlarınızı tıraş ettirmek saçlarınızı sanılanın aksine gürleştirmez. Çünkü saç köklerinin sayısı genetiktir yani kazıtmakla saç yoğunluğunuzda herhangi bir artış olmaz.

Saçların Doğal Olarak Kuruması Saç Kurutma Makinesinden İyidir

saç kurutma

Eğer saçlarınız kısaysa ve birkaç dakika içinde kuruyorsa saç kurutma makinesini kullanımanıza gerek yok. Her ne kadar uzun saçları kurutma makinesi ile kurutmak tercih edilse de, kurutma sırasında su moleküllerinin saçın yapısına müdahale etmesi keratini saçtan yıkar atar aynı zamanda saçın gevrek ve kuru olmasına sebep olur.

Saç Şampuana Alışır

şampuan seçimi

Saç telleriniz canlı dokular değildir. Saç telleri canlı dokular olmadığı için saçların bir şampuana bağımlı olması gibi bir durum söz konusu değil. Başka bir deyişle söylemek gerekirse, saçlarınızı uzun süre belli bir şampuanla yıkamanız saçlarınızın daha hızlı kirlenmesine ya da daha yavaş uzamasına sebep olmaz.

Önceki1 of 5
Ok tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz

1994 yılında Yalova'da doğdum. İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümünü bitirdim. Kadın, moda, güzellik konularına ilgim olduğundan modernkadin'ı kurarak yazılar paylaşmaya başladım.

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir