Egzersiz

Her Yaşa Göre Spor!

Hazırlayan  | 

Spora ve diyete başlamak için yeni yıl en iyi zaman! Yeni yılla beraber yeni bir ben diyerek hayatınızda değişimler yapın. Şimdiden yaza hazırlanın. Peki herkes aynı sporu mu yapmalı? 20 yaşındaki biriyle 45 yaşındaki bir kadın aynı egzersizleri mi yapmalı? Tabii ki hayır! Her yaşın ve vücudun kendine ait ihtiyaçları var. Hangi yaşa hangi egzersizler uygun diye düşünüyorsanız yazımıza bir göz atın.

Spor yapmak gün boyu dinç olmamızı sağladığı gibi gem ruh hem de beden sağlığınız için harika bir aktivite. Vücudunuz için yapacağınız en iyi şeylerden birisi olan spor, uygun bir şekilde yapılmadığında sağlığınıza zarar verebilir. Günlük egzersiz rutinleri kadın ve erkeklere göre çeşitlilik gösterdiği gibi yaşa göre de ayrılabiliyor. Bilinçsiz bir şekilde, yaşınıza uygun egzersizleri yapmak geri dönüşü olmayan incinmelere ve sakatlanmalara sebep olduğu gibi, beklenen etkilere de kavuşulmamasına neden oluyor.

spor

Hangi yaşta olursanız olun öncelikle spor yaparken kendinizi çok zorlamamaya dikkat edin. Bedeniniz zorlandığında o hareketi bırakın.

Spora başlamadan ve bitirmeden önce mutlaka esneme-ısıtma hareketleri yapın.

Yaşınız ister 20’lerde olsun, ister 30’larda ya da 40’larda… Spor her zaman yaşamınızın bir parçası olmalı. Kadınlar 20’li yaşlarında uzun mesafe koşulara, yoğun antremanlara dayanıklıyken, 30’lu yaşlara gelindiğinde bu temponun biraz yavaşlatılması gerekiyor.

spor

30’lu ve 40’lı Yaşlarda Tempoyu Düşürmeye Başlayın

30’lu yaşlarına gelen kadınlar eskisi kadar yorucu olmayan orta tempoda, bir gün egzersiz bir gün dinlenme şeklinde bir program oluşturmalı. Haftanın 4 günü 50-60 dakika kardiyo hedefinize uymaya çalışın.

40’lı yaşlarına gelen kadınlar ise egzersiz temposunu daha da yavaşlatmalı. Günde bir saati geçmeden haftanın 3 günü orta tempo ile yapılan egzersizler size faydalı olacaktır. Yine de kendinize en uygun spor programını belirlemek için uzman kişilere danışmayı ihmal etmeyin.

spor

50’li yaşlarda ise spora başlamadan önce kesinlikle spor konusunda uzman kişilere danışmanız ve kendinizi fazla yormadan, hafif tempolu egzersizler yapmanız gerekiyor. Spor salonuna haftada 4-5 kez gidebilirsiniz ancak egzersizlerinizin 25-30 dakikadan daha uzun sürmemesine dikkat edin. 50 yaşından sonra sadece kardiyoya odaklanmalı ve yüksek tempolu egzersizlerden sakınmalısınız.

spor

İlginizi Çekebilir:Bu Egzersizlerle Selülitlere Elveda

 

 

1994 yılında Yalova'da doğdum. İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümünü bitirdim. Kadın, moda, güzellik konularına ilgim olduğundan modernkadin'ı kurarak yazılar paylaşmaya başladım.

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir