Cilt Bakımı

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Hazırlayan  | 

Kadınların en büyük korkularından biridir koltuk altı kararması. Özellikle yaz aylarında problem çıkaran koltuk altı kararmasının en büyük nedeni tahriş olmak.

Siz de kollarınızı kaldırırken bir kere daha düşünüyorsanız size çözümümüz var. Yaz aylarında kolsuz kıyafetler giydiğimizden daha çok ortaya çıkan koltuk altları belli birkaç nedenden dolayı kararıyor.

koltuk-alti-kararmasi-neden-olur-ve-nasil-gecer

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altındaki kararmanın öncelikle önemli bir sebebi bulunmadığını söylemekle birlikte genel olarak nedeni; aşırı terleme, tahriş olma, koltuk altının jiletle alınması, ölü deriler, kullanılan ağdanın kalitesiz olması, deodorantlar, sigara, epilasyon aletiyle koltuk altını almadır. Hormonal bozukluklar ve kullandığınız ilaçların yan etkisi olarakta oluşabilir.

Yazın sadece tüylerden arınmak yetmiyor. Kollarınızı kaldırdığınızda görünen kahverengi-gri lekeler hayatınızı zindana çevirebilir. Bunu engellemek için size evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç kür önermek isteriz.

Koltuk Altı Kararması İçin Doğal Çözümler

Koltuk altınıza kürleri uygulamadan önce koltuk altınızı güzelce temizlemeyi ihmal etmeyin. Kürü uygulayıp temizledikten sonra bebek pudrası kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmeyi de hatırlatmakta fayda var.

Kararmış Koltuk Altlarına Patates Kürü 

Patates doğal renk açıcı özelliğine sahip sebzelerden biridir. Her gün dilimlenmiş patates ile koltuk altınızı 10-15 dk ovalamak ya da meyve sıkıcağıyla sıktığınız patatesin sularını kararmış bölgeye sürerek 30 dk bekletmek iyi gelecektir. En az 2 hafta her gün yaparsanız teninizin bir iki ton açıldığını göreceksiniz.

Süt 

Garip gelebilir ama sütün içindeki yağ asitleri aydınlatma etkisine sahip olduğundan koltuk altı kararmalarında etkili. 2 yemek kaşığı süt, 1 çay kaşığı lor ve 1 yemek kaşığı unu hamur kıvamına gelene kadar karıştırın ve uygulayın. 15 dk beklettikten sonra yıkayın. Düzenli aralıklarla yapmayı ihmal etmeyin.

Limon ve Şeker

Bir diğer yöntem ise, limon ve şeker. 1 tatlı kaşığı şeker ile 1 tatlı kaşığı limon suyununu hamur olana kadar karıştırın ve sürün. 10-15 dk bekletin, düzenli aralıklarla uygulayın.

Portakal Kabuğu

Önceden kurutulmuş portakal kabuklarını rendeleyin ve üzerine gül suyu ekleyin. Oluşan macunu kararan bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra temizleyin. Düzenli uygulamada ölü deriyi alarak rengin açılmasında yardımcı olacaktır.

Karbonat

Koltuk altı için en bilinen yöntem karbonatlı su. Yarım kaşık karbonat ve az miktarda suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Oluşan karışımı sürüp 10-15 dk kadar bekletin. Haftada bir iki kere düzenli aralıklarla uygulayın.

koltuk altına karbonat

 

1994 yılında Yalova'da doğdum. İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümünü bitirdim. Kadın, moda, güzellik konularına ilgim olduğundan modernkadin'ı kurarak yazılar paylaşmaya başladım.

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir