Sağlık

Sağlıklı Bir Yaşamın Sırrı: Kaliteli Uyku

Hazırlayan  | 

Kaliteli ve düzenli bir uyku insan ömrünü uzatıyor, vücudun daha dinç olmasını sağlıyor. Hayatımızın önemli bir bölümünü uykuda geçiririz. Peki uykunuzun ne kadar kaliteli olduğunu biliyor musunuz?

Uyku üzerinde yapılan son araştırmalar, yattığınız yatağın, uyku saatlerinizin düzenli olmasının tahmininizden daha önemli olduğunu ortaya çıkarttı. Düzenli uyku bağışıklık sisteminin güçlü olmasından, Parkinson hastalığına kadar çok çeşitli konularda vücuda yardımcı oluyor.

Kaliteli ve düzenli uyuyanların hastalıklara karşı çok daha dayanıklı olduğu, bu sayede başkalarına göre daha uzun ömürlü oldukları da tespit edildi.

DOĞRU YATAK HAYAT KURTARIR

Yatak tercihi kişiye göre değişir. Sert, orta yada yumuşak yatak tercihi yaşa, cinsiyete, kiloya göre değişebilir. Kendinize en uygun yatağı seçerseniz uyku kaliteniz artar ve çok daha sağlıklı yaşamın kapılarını aralamış olursunuz.

UYKU KALİTESİ NASIL ANLAŞILIR?

Uykunuzun ne kadar kaliteli olduğunu anlamak için çeşitli yollar mevcut ancak hiç biri uyku laboratuvarında bir gece geçirmenin yerini tutmuyor. Şehrinizde yada size yakın bir bölgede uyku laboratuvarı bulabilirseniz, bütün uyku sorunlarınızı öğrenebilir, çözümleri konusunda uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Tabi her yerde uyku laboratuvarı bulmak kolay değil. Kendi kendinize bazı yöntemler ile uykunuzu test edebilirsiniz. İlk bakmanız gereken yastığa kafanızı koyduktan sonra kaç dakika içerisinde uykuya daldığınız. Eğer bu süre 30 dakikayı geçiyorsa çok ciddi uyku probleminiz var demektir.

Nedensiz şekilde, dışarıdan uyarı gelmeden sık sık uyanıyor, uykunuz bölünüyorsa, gece sık terliyor ve uyku esnasında çok pozisyon değiştirip hareket ediyorsanız en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvurmanızda fayda var. Eğer ciddiye almazsanız ilerde çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Modern'in kurucularından olan Atakan, web yayıncılığına gönül verenlerden. Aynı zamanda tam bir teknoloji tutkunu olan Atakan, sürekli Modern'i daha iyi bir hale getirmeye çalışıyor.

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir