Beslenme

Salatalığın 12 Muhteşem Faydası

Hazırlayan  | 

Oldukça sulu bir besin olan salatalığın faydaları saymakla bitmiyor. Salatalığın yeri kadınlar için ayrı olmalı bence. Sağlık açısından yararlı olmasının yanı sıra hem zayıflamaya yardımcı hem de cildi güzelleştiriyor. İşte salatalığın bilmediğiniz faydalarından bazıları:

-Salatalık içinde bol biktarda bulundurduğu B vitamini sayesinde zihinsel ve duygusal sağlığı korumada yardımcıdır.

-Herkesinde bildiği gibi diyetlerin vazgeçilmezidir. Yediğiniz zaman açlık dürtünüzü kaldırmanın yanında %95 su olduğundan hiçbir şekilde kilo yapmayacak ve su ihtiyacınızı da giderecektir.

-Vücuttaki toksinlerin atılmasında katkıda bulunur. Salatalık, ter bezlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

-İçerisinde bol miktarda magnezyum, C vitamini ve potasyum bulundurur.

-Salatalık, ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Bir dilim salatalığı dilinizle damağınız arasında en az 30 sn. bekletin. Ağzınızdaki kokunun geçtiğini fark edeceksiniz. Çünkü salatalık ağız kokusuna sebep olan bakterileri yok eder.

-Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür. Bunun yanında kalp ve damar hastalıklarından vücudu korur.

-Günlük vitamin ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılar. salatalığın faydaları

-Sindirim sistemine katkıda bulunarak kabızlığı önler.

-Salatalık, saç ve tırnak yapısını kuvvetlendirir. Cilde doğal bir parlaklık verir.

-Salatalık cilde dilimlenerek konulursa, cildi nemlendirir ve yumuşatır. Ayrıca ciltteki kızarıkların, sivilcelerin ve lekelerin giderilmesinde etkilidir. Salatalığı soğuk süte doğrayıp karışımı cilde uyguladığınızda çilleriniz azaldığı fark edeceksiniz.

-Kırışıklıklara da iyi gelen salatalığı selülitlerinizi gidermek içinde kullanabilirsiniz. Sorunlu bölgeyi salatalık dilimleriyle birkaç dakika ovmanız yeterli. Salatalıktaki fotokimsallar sayesinde derinizdeki kollajenlerin gerilmesini sağlar ve selülit görünümünü azaltır.

-Salatalık vücudumuza yarar sağlamak dışında banyomuzu da güzelleştiriyor. Lavabonuzu ve musluğunuzu salatalık dilimi ile ovarak temizlik ve parlaklığa ulaşabilirsiniz.

1994 yılında Yalova'da doğdum. İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümünü bitirdim. Kadın, moda, güzellik konularına ilgim olduğundan modernkadin'ı kurarak yazılar paylaşmaya başladım.

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir