Aşk ve İlişkiler

Sanal Aşklar Gerçek Aşkın Yerini Tutar Mı?

Hazırlayan  | 
Önceki1 of 4
Ok tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz

Geçtiğimiz ay yayınlanan ilişkilerinize ve kendinize karşı empati kurabileceğiniz, okurken kendiniz ile sohbet edeceğiniz, başucu niteliğindeki kitabı “Ben En Çok Kendim Olmayı Sevdim” ile ilgi gören ilişki koçu Gamze Berberci Çelik, yayınlandığı yazısında sanal yaşanan aşkları anlatıyor.

Sosyal medyada yaşanan ilişkileri ele alan Berberci’nin yazısı:

Akıllı telefonlar evimizin bir odası adeta. Zaten evimizde değil sosyal medyada yaşıyoruz hayatımızı. Bizimkisi bir nesil farkı. Özelimizi, güzelimizi, en şık gece kıyafetiyle resmimizi, çocuğumuzun okul mezuniyetindeki konuşmasını, bebeğimizin her doğum gününü, düğün çiçeğinin kime gittiğini, tatile gideceksek uçak biletini, bundan tam 20 yıl önceki halimizi hepsini ama hepsini küçücük bir telefon ekranında yaşıyoruz. Sadece mutlu günlerin hatırası değil, kızgınsak da üzgünsek te yansıtıyoruz ekrana… Ya imalı bir sözle ya da küskün tavırlı çocuksu bir resimle… Hepsi ama hepsi çok zeki bir adamın yarattığı el kadar telefon ekranında…

Hele bir de sosyal medya aşkları var ki sormayın. Kimi pek heyecanlı, kimi neşeli, kimi hüzünlü kimisi de gizli saklı yaşanıyor sanal dünyada. Gerçek değil sanki her şey –miş gibi… önceden aşklar böyle miydi? Bundan on-onbeş sene önce çıkmak diye bir şey vardı. Erkekler kızlara çıkma teklif ederdi. Giyinilir, hazırlanılır o ilk çıkma günü kilidi dahi olmayan güllü dallı günlüklerde yerini alırdı. Bana hobilerimi sordu, şöyle baktı, böyle süzdü, sinemaya davet etti diye sayfalarca detay yazılırdı. İlk şarkı, ilk dans, ilk öpücük, elele tutuşulan o anın heyecanı, kızaran yüzün dudak kenarına kondurulan küçük buseden söz edilirdi. Yüzyıl önce değil, on beş yıl önceydi hepsi.

Önceki1 of 4
Ok tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir