Güzellik

Selülitlerden Kurtulmanın Yolları

Hazırlayan  | 

Kadınların en büyük sorunlarından biri şüphesiz ki selülitler. Kışın pantolonla ya da kilotlu çorapla saklayabildiğimiz selülitler, yazın bikini ve mini eteklerle görünür hale geliyor ve bizim için tam bir baş belası olabiliyorlar. Daha çok kaba ette ve baldırların arkasında ortaya çıkan portakal kabuğu görüntüsüne selülit diyoruz. Selülitlerden kurtulmanın birkaç yolunu sizlerle paylaşalım. selülitlerden nasıl kurtulurum

– Selülitlere yakalanmamak için kilonuzu aynı tutmaya çalışın. Çok hızlı ve sık kilo alımı ve verimi vücutta selülit görünüme neden olur.

– Su içmeyi ihmal etmeyin. Günde ortalama 8 bardak su için. Yetersiz su tüketimi birçok sebebe neden olduğu gibi selülit oluşumunu da arttırır.

su içen kadın

– Sürekli topuklu ayakkabı giymek ve kambur oturmakta selülitin oluşum nedenleri arasında. Bu nedenle dik oturun ve mümkün olduğunca az topuklu giymeye çalışın.

– Bol bol yürüyüş yapın. Dans edin. Bacak kaslarınızı çalıştırın. Hareket ederek kalçadaki yağları eriterek pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

– Size zarar veren sigara ve alkolden ve kola, çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durun.

– Duş alırken duştan çıkmadan önce iki dk kadar soğuk suyu açın ve soğuk suda durulanın. Minik bir şoklama yaparak bedenimizi soğuk su dinçleştirecek sıkılaştıracaktır.

– Çok fazla güneşte kalmayın. Özellikle 10.00-14.00 saatleri arasında güneşlenmeyin. Fazla güneşte kalmak selüliti arttırdığından güneşlenmek yerine bronzlaştırıcı kremlerden de yararlanabilirsiniz.

– Sentetik ve plastik malzemelerden yapılmış kilot, kilotlu çorap, şort vb. iç çamaşırları giymeyin. Bu malzemeler toksin atımına engel olduğu için selülit oluşumunu hızlandırır.

– Hazır işlenmiş gıdalardan, hayvansal yağlardan, fast fooddan, tereyağından uzak durun. Sofranızda tuz bulundurmayın. Yemeklerinize az tuz atın. Tuz tüketiminizi azaltın.

– Selülitlerinizi gidermek için detoks uygulayın. Bol yeşil yapraklı sebzelerle ve meyvelerle yapılan detokslar selüliti gidermek için uygundur.

– Banyo yaparken kese yapın. selülitlerden nasıl kurtulurum

Sentetik olan lifler yerine doğal malzemelerle yapılmış olanları tercih edin. Selülite neden olan şeylerden biri de vücudumuzdaki toksinlerdir. Geleneksel Türk hamamından faydalanın. Hamamda bir güzel terleyerek vücudunuzdaki toksinleri atın.

– Türk kahvesi içtikten sonra telvesini duştan önce bacaklarınıza masaj yaparak sürün. Pütürlü olduğu için peeling etkisi yaratacaktır.

selülit

– Selülitleri evde en iyi giderme yollarından biri selülitler için tırtıklı masaj aletleridir. Tırtıklı yapıya sahip olduğundan bu aletler bacaklarınızdaki kan dolaşımını arttırır ve harekete geçirir.

İlginizi Çekebilir: Bu Egzersizlerle Selülite “Elveda”

1994 yılında Yalova'da doğdum. İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümünü bitirdim. Kadın, moda, güzellik konularına ilgim olduğundan modernkadin'ı kurarak yazılar paylaşmaya başladım.

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir