Moda

Sütyen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hazırlayan  | 

Dış giyimimiz için sık sık saatlerce alışveriş yaparız ancak aynı özeni iç çamaşırlarımız için göstermeyiz. Kadınların her gün kullandığı ve neredeyse tüm gün üzerinde olan sütyen içinde aynı hassasiyeti göstermeleri gerekir. Sütyenin rahatlığı, ihtiyaca uygun olması,kalitesi, kişinin üzerine tam olması çok önemli. Yazımızda doğru sütyeni nasıl seçmeliyiz, sütyen seçerken hangi hatalar yapıyoruz gibi soruları cevaplandırarak doğru sütyeni bulmanız için ipuçlarında bulunacağız.

Doğru sütyen seçimi, duruş bozukluklarının düzelmesine omuz ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Sütyen Bedeninizi Öğrenin

İlk olarak sütyen bedeninizi öğrenerek başlayalım. Ölçüm yapıcağınız zamanı regl döneminizle aynı zamana denk getirmeyin. Çünkü regl döneminde göğüslerde şişlik meydana geldiğinden doğru ölçüye ulaşamayabilirsiniz.

Beden ölçüsü 75 ile başlar 105’e kadar devam eder. Göğüsünüzü ölçüsü ise A,B,C,D,E harfleriyle gösterilir. 75A en küçük 105D en büyük bedendir.

Mezurayla göğüs altınızı ve göğsünüzün en dolgun kısmını ölçün. Çıkan cm’leri aşağıdaki tabloya göre yorumlayın. Örn: Göğüs altı 75 cm, göğüs çevreniz 85 ise sütyen bedeniniz 75B’dir.

– Sütyenin göğsünüzü sardığından emin olun. Sütyeni memenizin üzerine koyun ve tam kavrayıp kavramadığına bakın. Taşma ya da bol gelmediğine dikkat edin.

– Bedeniniz ve göğsünüz sütyene tam oturduysa sıra askılarının duruşuna geldi. Askılar omuzlarınızı kesecek kadar kısa ya da omzunuzdan düşecek kadar uzun olmamalıdır.

– Her sene ya da her iki sene de bir tekrar sütyen bedeninizi ölçün. Yaşınıza, kilo durumuna ya da hamilelik durumunuza göre bedeniniz değişim gösterir.

– Her markanın sütyeninin kendine ait kalıbı vardır. Siz her ne kadar beden numaranızı bilseniz de denemeden sütyen almamaya dikkat edin.

– Alacağınız sütyenin ön ve arka bantları düz olmasına dikkat edin. Sütyeni giydiğinizde göğüs altınıza tam oturmalıdır. Eğer oturmuyorsa bu küçük sütyen seçtiniz demektir.

– Sütyenin kalitesine dikkat edin. Sırf fiyatı uygun diye çabuk yıpranacak, bedeninizi tahriş edecek, sizi fazlasıyla terletecek kumaşlardan kaçının.

– Sütyenin amacı göğüslerinizi daha dik göstermek olduğunu unutmayın. Giyeceğiniz  kıyafetin omuzları açıksa ve siz sütyen kulbu gözükmesin diye kulpları çıkartıyorsanız sütyenin üzerinizde durduğundan emin olun. Küçük göğüslü kadınlar için kulpsuz kullanmak problem oluşturmasa da büyük göğüslü kadınlarda sütyen toparlama görevini tam yerine getiremeyecek bunun yanında sarkıklığı toparlayamayacaktır.

– Son olarak işimizi şansa bırakmamak adına, sütyenin tam üzerinize olduğunu düşünüyorsanız kollarınızı havaya kaldırın. Sütyende kayma veya acıtma yoksa tebrikler aradığınız sütyeni buldunuz. Neredeyse tüm gün kullandığımız iç çamaşırımız bizimle bir bütün olmalı, varlığını hissetmemeliyiz. Yanlış sütyenin hayatı ne kadar zorlaştırdığını, kıyafeti kötü gösterdiğini ve  göğüslerinizi deforme ettirerek sarkmasına neden olduğunu unutmayın.

 

1994 yılında Yalova'da doğdum. İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümünü bitirdim. Kadın, moda, güzellik konularına ilgim olduğundan modernkadin'ı kurarak yazılar paylaşmaya başladım.

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir